Ekonomi

Makine ihracatı 20 milyar doları geçti

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’nin makine ihracatı yılın birinci 10 ayı sonunda, geçtiğimiz yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 7,7 artarak 20,5 milyar dolar oldu.

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından paylaşılan makine imalat sanayi konsolide bilgilerine nazaran, Euro Bölgesi’nde en belirleyici aktörün Almanya olacağını ve ülkenin 200 milyar doları bulan yerli imalatçıyı muhafaza şemsiyesinin yatırım ortamını canlandıracağı kaydedildi.

Birinci iki sırada yer alan Almanya ve ABD’ye toplam makine ihracatının 4 milyar doları bulduğu bu periyotta, ihracatın 1 milyar dolar eşiğine dayandığı Rusya, kesim için üçüncü sıraya yükseldi. Rusya’ya sağlanan makine ihracat artışı bu periyotta yüzde 43,8’i buldu.

Serbest bölgeler dışında sevk edilen makinelerin geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 2,2 artışla 3 milyon tonu geçtiği 10 aylık süreçte ortalama ünite fiyat KG başına 6,3 dolar olarak gerçekleşti.

MAİB Lideri Kutlu Karavelioğlu, “Çinlilerin karantina sebebiyle uzak kaldığı fuarlarda, bizim makinelerimiz çok daha görünür ve ilgi çeker hale geldi. Bazı fuarlarda ise en çok sergi açan birkaç ülkeden biri haline geldik; bunu kalıcı hale getirmenin yollarını bulmalıyız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu